logo
  • Úvod
  • Naši kandidáti
  • Jak nám to šlo
  • Program 2022
  • Volební leták
  • Volby 2022
  • Články
  • O nás
  • Kontakt

odpovědnost voličů

14. srpna 2018
autor: ing. Olga Kudrnová

Když na Tondu nezasvítí

Je správné jednou za 4 roky hodit volební lístek do urny a setřít odpovědnost z čela? Asi ano. Konec konců řízení a správa obce je úkolem zastupitelů a zaměstnanců úřadu, kteří tuto roli dobrovolně a více či méně ochotně přijímají. Kdy si ale můžeme skutečně oddechnout, že jsme alespoň částečně volili správně? Mají zastupitelé nebo vlastně jen vítězná strana/koalice skutečně na čtyři roky „patent na rozum“? A v případě autokratického starosty, kdy jsou ostatní zastupitelé jen demokratickým doplňkem samovládce, máme 4 roky klidně doufat v osvícení monarchy? Ale co když na Tondu nezasvítí ?!

Obce v dnešní době vládnou poměrně velkými finančními prostředky. Příjmy Strančic byly podle zveřejněných výkazů v roce 2016 36 milionů, v roce 2017 43 milionů a pro letošní rok je rozpočet po úpravách okolo 70 milionů. Velká část nákladů je fixních – nutných a relativně neměnných. Část především investičních nákladů je ale alokována podle uvážení vedení obecního úřadu a měla by být určena k rozvoji obce. O těchto finančních prostředcích je rozhodováno na základě priorit. Čí to ale jsou priority?

Každý rok se jedná i o desítky milionů korun. Proto by měly být ony priority zřetelné v programech volebních uskupení/kandidátek . Tyto priority totiž udávají směrování rozvoje obce. Vhozením volebního lístku v komunálních volbách přece neříkáme „Dělejte si s těma prachama, co chcete.“ Svojí volbou bychom měli mít možnost říct: Utraťte ty peníze tak, jak píšete. Je to i moje priorita.“

Kromě velkých často nezbytných investic je hodně „drobných věcí“, které nestojí desítky milionů a přesto dokáží významně zpříjemnit a zkvalitnit život v obci. Třeba venkovní veřejně přístupná posilovna, prostor pro náctileté a mladé dospělé, petanquové hřiště pro všechny, hezké veřejné osvětlení, parkové úpravy veřejných prostor, výsadba stromů, hezká zastávka autobusu, parkoviště pro kola, označení památných a významných míst a další a další. Jak zjistit kterou z těchto nebo jiných věcí zrealizovat? Právě k tomu slouží  participativní rozpočet. Zkušenosti s ním mají v i Říčanech a Mnichovicích. Zjednodušeně se jedná o částku předem vyčleněnou z investičního rozpočtu obce, která je určena na vítězný projekt/projekty. Projekty předkládají občané a občané pro ně získávají podporu mezi sousedy a nakonec o nich občané také hlasují. Kromě jasného určení priorit obyvatel slouží participativní rozpočet k budování sounáležitosti s prostředím, ve kterém žijeme a společně utváříme. 

To jsou mimo jiné důvody, proč jdu do voleb se sdružením  nezávislých  kandidátů  Společně pro Strančice, Otice, Kašovice, Předboř, Sklenku, Svojšovice a Všechromy (Společně). Na našem volebním programu pracujeme tak, aby byl pro významné investice jasný a srozumitelný. Aby odevzdaným hlasem pro Společně dávali lidé souhlas s konkrétním směrem rozvoje obce. Zároveň bych ráda prosadila kontinuální veřejnou diskusi o „malých“ věcech, které nás trápí nebo které by nás potěšily. Participativní rozpočet je jednou z vyzkoušených cest, jak toho dosáhnout. A kromě toho je kandidátka Společně seskupením lidí, kteří se o život v obci skutečně zajímají, nemají problém diskutovat s opačnými názory a vygenerovat tak řešení nejlépe vyhovující. Takže když na Tondu nezasvítí, nebude to naštěstí jen na něm.